Scroll

Kiedy należy wykonać gięcie blach?

gięcie blach bydgoszcz 00

Kiedy należy wykonać gięcie blach?

Gięcie blach to efektywny, precyzyjny i szybki proces obróbki plastycznej metalu. Polega na zmianie kształtu przedmiotu przy jednoczesnym zachowaniu jego fizycznych właściwości. Zalicza się go do operacji tłoczenia, czyli kształtowania. Gięcie blach sprawia, że krzywizna elementu zmienia się, lecz jego spójność materiałowa i wymiar nie zostają naruszone. Pozwala to na tworzenie struktur o kącie w przedziale 0–360°. Gięcie blach jest wykorzystywane w licznych branżach przemysłowych.

Proces gięcia blach

Gięcie blach jest wykonywane przy zastosowaniu pras krawędziowych, walców lub przy pomocy ciągnienia. Prasy wykonują ruch prostoliniowo-zwrotny, blacha zostaje umieszczona w matrycy, a następnie jest kształtowana przez stempel (górna część prasy) pod wpływem sił nacisku, który jest opuszczany z właściwą prędkością. W przypadku walców wykonywany jest natomiast ruch obrotowy. Proces ciągnienia jest wykorzystywany przy wytwarzaniu rur, taśm, kształtowników i pasków z blachy. Do podstawowych operacji gięcia blachy należą wyginanie, zaginanie, zwijanie, skręcanie i profilowanie. Proces gięcia dzieli się na trzy etapy: gięcie sprężyste, gięcie plastyczne i dotłaczanie. Istotne jest właściwe określenie dopuszczalnego promienia gięcia, na co wpływa rodzaj i stan materiału, stan powierzchni oraz położenie linii gięcia.

cięcie blachy bydgoszcz 001

Zastosowanie procesu gięcia blach

Blachy mają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, ponieważ są trwałym, wytrzymałym i bardzo odpornym na uszkodzenia mechaniczne materiałem. Gięcie blach wykorzystywane jest m.in. w produkcji elementów konstrukcyjnych dla branży budowlanej, do produkcji części urządzeń i maszyn, tworzenia arkuszy blach trapezowych i blacho-dachówek, wykonywania niektórych elementów w stolarce otworowej czy przygotowywania rur i rynien. Proces gięcia blach jest niezbędny także w przypadku stawiania stalowych konstrukcji, montażu ciągów technologicznych czy produkowaniu komponentów dla przemysłu samolotowego, produkcyjnego, kolejowego, AGD i RTV, petrochemicznego czy stoczniowo-okrętowego. Dodatkowo gięta blacha jest wykorzystywana przy samodzielnych konstrukcjach takich jak wiaty, mniejsze zadaszenia, przystanki autobusowe czy garaże.

Podsumowanie

Prawidłowo przeprowadzony proces gięcia blach wymaga nie tylko specjalistycznych narzędzie, ale także odpowiedniej wiedzy technicznej. W związku z tym warto zdecydować się na doświadczonych specjalistów.
Firma Zetmark zajmuje się profesjonalną produkcją metalowych części giętych, ciętych i spawanych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Leave a Reply

Your email address will not be published.*