Scroll

Na czym polega cięcie krawędziowe blachy i kiedy się je stosuje?

gięcie blach kujawsko-pomorskie

Blacha to jeden z najczęściej stosowanych surowców wykorzystywanych w branży przemysłowej. Bez jej udziału niemożliwe byłoby wykonanie wielu wytrzymałych elementów odpowiadających danemu celowi. W związku z tak wszechstronnym zastosowaniem blach w naszym codziennym otoczeniu istnieje potrzeba nadania im odpowiedniego kształtu, aby mogły spełniać swoje zadanie. Jednakże blacha jest tworzywem twardym, mającym różną grubość i wielkość. Co za tym idzie, jej obróbka nie jest łatwa, a do jej wykonania potrzebne są specjalne urządzenia.

Prasa krawędziowa

Jedną z najpopularniejszych metod obróbki blachy jest gięcie jej przy pomocy prasy krawędziowej, zwanej inaczej krawędziarką lub zaginarką. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich stempli i matryc w prasie krawędziowej możliwe jest gięcie blachy pod dowolnymi kątami i nadawania jej pożądanego kształtu. Możliwe jest także karbowanie powierzchni blachy.

Jeśli chodzi o samą budowę prasy krawędziowej to jest ona zazwyczaj złożona z C-kształtnego korpusu z ruchomą dolną belką ustawioną poziomo. Do dolnej belki przymocowana jest matryca. Na górnej pionowej belce osadzony jest stempel, którym poruszają dwa zsynchronizowane cylindry hydrauliczne.

Najważniejsze cechy, jakimi powinna się charakteryzować dobra i sprawna prasa krawędziowa to wartość siły nacisku wyrażonej w tonach oraz na jaką maksymalnie długość możliwe jest gięcie (wyrażone w milimetrach).

gięcie blach Bydgoszcz

Gięcie blach na prasie krawędziowej

Gięcie blachy polega na zmianie jej kształtu siłą, w wyniku czego następuje trwała zmiana jego kształtu bez znacznego ubytku grubości blachy w miejscu zgięcia. Dzięki temu zabiegowi można osiągnąć różne, skomplikowane kształty i dopasować je do określonych celów. Gięcie blach na prasie krawędziowej polega na dokładnie tym samym, w dodatku bez czynnego udziału człowieka. Operator musi jedynie wcześniej odpowiednio zaprogramować prasę, a następnie włożyć do niej materiał do obróbki.

Po tym pierwszym etapie następuje właściwa praca prasy krawędziowej. Blacha przechodzi w niej przez trzy tryby działania: gięcie sprężyste, gięcie plastyczne, wykańczanie przez dotłaczanie. Wielkość blachy, jaką możemy poddać obróbce, uzależniona jest od danej maszyny, dlatego, warto się wcześniej zastanowić bądź dopytać firmę, która posiada prasę, czy ich urządzenie jest w stanie zagwarantować efekt, jaki pragniemy osiągnąć. Inną ważną zaletą pras krawędziowych jest to, że te nowoczesne urządzenia potrafią pracować bardzo efektywnie, a odpadki powstałe podczas obróbki są zminimalizowane niemal do zera.

Kiedy stosuje się gięcie i cięcie blachy?

W nowoczesnym przemyśle z każdą chwilą rośnie zapotrzebowanie na niestandardowe elementy wykonane z blachy oraz na usługi oferujące różnego rodzaju formowanie tego tworzywa. Dzięki zastosowaniu pras krawędziowych wykonanie tej pracy jest bardzo łatwe i niezwykle precyzyjne, co byłoby niemożliwe w przypadku wykonywania jej manualnie.

Dlatego właśnie gięcie i cięcie blachy jest istotne. Umożliwia ono dopasowanie materiału do oczekiwań i określonych wymogów zleceniodawcy. Dzięki temu praca w wielu przedsiębiorstwach przemysłowych staje się prostsza, wydajniejsza i podatniejsza na rozwój.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.