Scroll

Spawanie metodami MIG/MAG oraz TIG — charakterystyka

cięcie laserem płock2

Podczas spawania materiały łączą się ze sobą dzięki nagrzaniu i późniejszym stopieniu powierzchni. Spawanie przeprowadzane jest za pomocą łuku spawalniczego. W metodzie MIG/MAG jest skonstruowany w zupełnie inny sposób niż w metodzie TIG. Jak wygląda spawanie poszczególnymi metodami? Odpowiedź znajdą Państwo w niniejszym artykule.

Spawanie metodą MIG/MAG

Spawanie metodą MIG/MAG to tak naprawdę proces złożony z dwóch metod — MIG i MAG. Różnica polega na rodzaju zastosowanego gazu w trakcie ich wykorzystania. Dzięki ich dużemu podobieństwu jest możliwe połączenie ich w jednym urządzeniu. To, jaką metodę zastosujemy, zależy od tego, przy jakim materiale będziemy wykonywać pracę.

Do czego wykorzystuje się poszczególne metody:

  • MIG — wykorzystuje się je m.in. do spawania aluminium, metali nieżelaznych oraz miedzi,
  • MAG — wykorzystuje się je do stali niskostopowych, wysokostopowych i niestopowych oraz innych metali nieżelaznych.

Jak wygląda spawanie metodą MIG/MAG?

MIG/MAG jest jedną z najpopularniejszych technik wykorzystywanych w przemyśle. Przy stosowaniu tego sposobu spawania ułatwiona jet kontrola nad procesem łączenia. Spawarka wyposażona jest w uchwyt z podajnikiem drutu. Do niego odprowadzany jest prąd. To umożliwia powstanie łuku spawalniczego, którego zadaniem jest stopienie elementu oraz powierzchni, wskutek czego powstaje jeziorko spawalnicze. Następnie tworzy się spoina, która łączy ze sobą materiały

cięcie laserem płock

Spawanie metodą TIG

Spawanie przy użyciu metody TIG opiera się na wytworzeniu łuku elektrycznego za pomocą elektrody wolframowej pod osłoną gazów obojętnych. Zaliczana jest do stapiających metod spawania. Dzięki wysokiej jakości przeprowadzanego procesu nie ma późniejszej konieczności zastosowania materiału dodatkowego. Jeśli jednak jest on stosowany, można wprowadzić go w sposób ręczny do jeziorka.

Parametry spawania TIG

Przy spawaniu metodą TIG zawarte są specjalne kolory, które świadczą o tym, co zawarte jest w składzie chemicznym:

  • zielona — wykonana z wolframu,
  • czerwona — wolframowa z dodatkiem toru,
  • szara — wolframowa z dodatkiem ceru,
  • żółta — wolframowa z 1,5% dodatkiem lantanu,
  • niebieska — wolframowa z 2% dodatkiem lantanu,
  • purpurowa — wolframowa z dodatkiem ceru i lantanu.

Wszystkie elektrody oprócz wolframowej (zielonej) stosowane są do stali niskostopowych i wysokostopowych oraz do stopów niklu, tytanu, miedzi oraz aluminium. Zielona elektroda zaś używana jest do magnezu i aluminium.

Do tego typu spawania używany jest gaz ochronny chemicznie obojętny. Najpopularniejszymi są argon i hel. Dzięki temu spoina i elektroda nie ulegają utlenianiu.
Firma Zetmark oferuje spawanie przy użyciu najwyższej jakości metod. Dostosowujemy się do indywidualnych potrzeb Klienta. Zadzwoń już dziś!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.