Scroll

Stal nierdzewna a węglowa – różnice

pręty metalowe

Stal jest powszechnie używana w wielu dziedzinach życia. Każdy z nas nie raz pewnie słyszał o takim materiale, ale czy potrafilibyśmy wyjaśnić, co to takiego dokładnie jest? W poniższym artykule znajdziecie wyjaśnienie.

Czym jest stal?

Pokrótce stal to stop żelaza z węglem, który jest plastycznie obrobiony i może być poddawany obróbce cieplnej. W zależności od sposobu klasyfikacji stali możemy ją podzielić ze względu na skład chemiczny i zastosowanie. Ze względu na zawartość danych pierwiastków chemicznych wyróżniamy stal niestopową, czyli węglową, stal nierdzewną oraz stal stopową. Na podstawie zastosowania wymieniamy stal: konstrukcyjną, maszynową, narzędziową i o specjalnych właściwościach.

Do czego wykorzystywana jest stal?

Stal jest bardzo wytrzymałym materiałem i posiada dobre właściwości mechaniczne, dlatego stosuje się ją głównie w technice, przemyśle i budownictwie. Ze stali produkuje się różnego rodzaju profile konstrukcyjne, blachy, rury, śruby, części maszyn, kadłuby statków i platform morskich. Stal wykorzystuje się także w produkcji infrastruktury sieciowej i kolejowej. Stal narzędziowa wykorzystywana jest do tworzenia narzędzi w tym wierteł, pilników, przyrządów pomiarowych oraz pił. Występuje w karoserii samochodów oraz w pokryciach dachów. Znajduje też zastosowanie w elementach użytku codziennego, takich jak biżuteria, naczynia żaroodporne, sztućce czy instalacje.

cięcie stali 321

Jakie są różnice między stalą nierdzewna a węglową?

Stal węglowa zaliczana jest do stali niestopowej. Inaczej nazywana jest stalą czarną, gdyż zawiera węgiel, żelazo i niewielką ilość innych pierwiastków. Wyróżniamy trzy rodzaje stali węglowej w zależności od procentowej zawartości węgla: stal niskowęglową, stal średniowęglową oraz stal wysokowęglową. Każda z nich jest bardzo łatwa w obróbce i niezawodna, dlatego stanowi materiał powszechnie stosowany do tworzenia konstrukcji mostów czy szkieletów budynków.

Z kolei stal nierdzewna należąca do rodzaju stali stopowej zawiera dodatki stopowe, które nadają jej określone właściwości chemiczne, elektryczne i mechaniczne. Stal stopowa na zwiększoną wytrzymałość na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. Występuje w niej mniejsza ilość węgla na rzecz innych wybranych pierwiastków. Stal nierdzewna zawiera w sobie sporą ilość chromu, manganu, molibdenu, które odporne są na korozję. Tworzą one na powierzchni stali warstwę, która w kontakcie z wodą lub wilgotnym powietrzem nie rdzewieje. Dzięki temu przedmioty wykonane ze stali nierdzewnej posiadają lśniący wygląd.

Jeśli szukają Państwo firmy specjalizującej się w obróbce metali, serdecznie zapraszamy na naszą stronę!

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.